Estetyka aranżacji kuchni powinna iść w parze z funkcjonalnością.  Przestronne pomieszczenie, wyposażone w wiele praktycznych rozwiązań  stanie się jednym z najbardziej przyjaznych miejsc w mieszkaniu i łatwo będzie utrzymać w nim porządek. Poniższe porady mogą przydać się również właścicielom małych kuchni, które wymagają szczególnie oszczędnej zabudowy.

 

  1. Aranżując kuchnie zwróćmy uwagę na to, jaką rolę odgrywają w niej kolory i faktury. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, ciemne - zmniejszają ją. Z tego względu nie polecamy ciemnych kolorów w małych kuchniach. Jeśli chcemy sprawić, by nasza kuchnia zyskała niemal laboratoryjny błysk  wybierzmy meble o błyszczących frontach, a na podłodze połóżmy błyszczące płytki.
  2. Rozwiązaniem często polecanym przez dekoratorów są sprytne szuflady, szafki i stoliki, które możemy wsunąć w zabudowę  gdy z nich nie korzystamy. Do bardzo praktycznych pomysłów należy np. wysuwany z zabudowy niewielki blat roboczy, który po przygotowaniu posiłku możemy wsunąć z powrotem, by odzyskać miejsce. Do wnętrza szuflad warto włożyć natomiast dodatkowe, gotowe przegródki, które ułatwią sortowanie produktów. W ten sposób zachowamy porządek i zyskamy więcej miejsca, nie dostawiając do kuchni kolejnych szaf.
  3. Nie wszystkim osobom odpowiada zwarta zabudowa w kuchni. Nawet jeśli meble są jasne i nowoczesne, kiedy zajmują całą ścianę mogą wydawać się nam przytłaczające  Dlatego warto zastąpić wiszące szafki na przykład oryginalnymi pólkami albo poszukać wiszących szafek o niestandardowej formie, np. okładających się w asymetryczny wielokąt.  Dzięki temu uzyskamy niebanalną i przestronną aranżację, która z pewnością się nam nie znudzi.
  4. Jeśli zamawiamy meble na wymiar lub urządzamy kuchnie w bardzo nowoczesnym stylu pomyślmy, gdzie jeszcze mogą znaleźć się w niej szuflady lub szafki? Wykorzystajmy na nie każdą przestrzeń, która nie zabiera nam wolnego miejsca, a jednocześnie może pomieścić półki lub szuflady. Na środku kuchni planujemy wyspę?  Zamierzamy oddzielić aneks kuchenny od sąsiedniego pomieszczenia za pomocą kontuaru? W takim razie zyskujemy dodatkowe miejsce, w które bez szkody dla wyglądu całości możemy wkomponować szuflady, schowki i półeczki.
  5. Kuchenne szafki i szuflady muszą znosić naprawdę wiele. Często przecież zdarza się  że próbujemy je otworzyć zabrudzonymi lub tłustymi rękami, ponieważ jesteśmy akurat w trakcie przygotowywania posiłków.  Możemy zawczasu ułatwić sobie pracę w podobnych sytuacjach, wybierając meble o odpowiednich zamkach. Są one pozbawione uchwytów – fronty otwiera się za pomocą lekkiego naciśnięcia ich powierzchni.
top